Пятница, 17.05.2024, 11:24
Вітаю Вас Гость | RSS

Прилуцький міський Центр науково-технічної творчості молоді

Меню сайту
МОН,молоді спорту
Osvita.ua
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

МОДЕЛЬ РІЧКОВОЇ МОТОРНОЇ ЯХТИ WARNOW

Німецька річкова моторна яхта "Варнов" (Warnow) послужила прототипом відмінної напівкопії, обладнаної електромотором і двоканальною апаратурою радіоуправління. Вона неодноразово відтворювалася моделістами і користувалася великим успіхом на змаганнях і показових виступах.

При відсутності радіоапаратури з моделлю цілком можна виступати в шкільному класі «прямоходів». Конструкція моделі проста. З її виготовленням і складанням впорається кожен початківець судомоделіст. Корпус-класичної схеми, набірний дерев'яний. Збирають його на епоксидній смолі. Монтаж-вгору кілем на рівній дошці-стапелі з закріпленим кресленням, що має розмітку осьової лінії і місць розташування шпангоутів з 1-го по 6-й.

Всі складові деталі каркаса попередньо розмічають у відповідність з малюнками, випилюють і обробляють. Перший крок-склейка вузла, що складається з 6-го шпангоута, косинки кільової балки і передньої частини палуби. Готове з'єднання кріплять шпильками або маленькими цвяхами на стапелі і до нього ж приклеюють рейки палубного стрингера.

Потім встановлюють інші шпангоути (з 5-го по 1-й) і кормову частину палуби. Палубні стрингери пригинають до шпангоутів і заклеюють, фіксуючи їх за допомогою шпильок або цвяхів. Основну і додаткову кільові балки згинають по обводу і склеюють. Попередньо їх формують за допомогою електропаяльника або над полум'ям свічки.

Готову деталь закріплюють в шпангоутах. Далі встановлюють виличні стрингери і кормові посилення борту. Надлишки рейок-стрингерів і кільової балки обрізають гострим ножем, і в кормі монтують транець. Потім каркас знімають зі стапеля; рейки стрингерів і кільової балки обробляють шкіркою (середньої зернистості) до збігу з контурами шпангоутів.

Розмічають (за місцем) і випилюють з фанери товщиною 1 мм деталі днища корпусу, які приклеюють до каркасу, закріпивши його знову на дошці стапеля. Після цього корпус знімають зі стапеля і аналогічним чином розмічають заготовки бортів і палуби. В останній вирізають вікно для доступу до деталей і вузлів у внутрішній частині корпусу.

Вікно окантовують по периметру рейками. Борти монтують на каркасі. Встановлюють бобишки кріплення керма і двигунами. Перед фіксацією палуби корпус зсередини два-три рази покривають лаком, а зовні — один раз нітролаком або двокомпонентним паркетним.

Носову частину вирізують з липи з невеликим припуском і приклеюють до 6-го шпангоуту. Після цього встановлюють палубу. Ніс моделі обробляють до точних обводів і весь корпус покривають нітрошпаклівкой. Хороша шпаклівка виходить на основі світлої нітрофарби, тальку або дитячої присипки і нітророзчинника.

Після висихання поверхню шліфують дрібною шкіркою. У донній частині свердлять отвори під вісь керма і дейдвудну трубу. Вісь виготовляють з дюралюмінієвої спиці 0 2,5 мм. Дрейдвуд використовують фірмовий або саморобний, виконаний з дюралюмінієвої трубки 0 8 мм з товщиною стінки не менше 1 мм. Круглим напилком отвір в корпусі підганяють під дейдвуд, після чого трубку вклеюють.

Між кільової балкою і дейдвудом поміщають клин з 2-мм фанери. Місце виходу трубки обклеюють шаром склотканини товщиною 0,1 -0,15 мм або полотном. Зовнішню поверхню корпусу фарбують нітроемаллю. Перо керма вирізують з 2-мм липи і обшивають з двох сторін 1-мм фанерою. В отвір бобишки закладають вісь керма.

Для зручності подальшої роботи корисно виготовити з будівельної 4-мм фанери і соснових рейок 3x10x380 мм стоянковий ложемент-підставку, причому контури фанерних стійок повторюють обводи корпусу в місцях 2-го і 5-го шпангоутів. На посадочні місця наклеюють м'які накладки з тонкого фетру або піноплена. Готову підставку покривають два-три рази нітролаком або нітроемалью. Конструкція надбудови міні-яхти-змішана.

Збірка її здійснюється наступним чином. Задній шпангоут з'єднують з підлогою і встановлюють боковини. На стапелі по розмітці закріплюють всі шпангоути і стрингерами з'єднують їх в єдиний каркас. Потім ставлять півшпангоут рубки і боковини надбудови. У носовій частині кріплять передню стінку.

Далі монтують: дахи рубки, носової і кормової частин, підлогу рубки, внутрішню і задню стінки рубки, а також задню стінку надбудови. По периметру всієї конструкції наклеюють окантовочний стрингер. Надбудову знімають зі стапеля і обробляють шкіркою. Зсередини і зовні її ґрунтують двома-трьома шарами нітролаку і покривають нітроемалью. За допомогою прозорої плівки імітують скління вікон. З неї ж вирізують козирок на рубці.

Щогла складна, що зручно при поїздках на водойми. Виконують її окремо і готовим вузлом встановлюють на надбудову. Огорожі та поручні спаюють з 1,5-мм латунного або мідного дроту. Шлюпку вирізують з бруска липи. Трапи, двері і бортові навігаційні вогні склеюють з тонкого картону або ватману (в два шари).

Прожектор, рятувальні круги, кнехти, якірний шпиль і якір виготовляють з підручного матеріалу (дерева, полістиролу, ниток та ін.). Прапор - з тонкої матерії або кольорової плівки. Всі дрібні частини акуратно фарбують і встановлюють на моделі згідно з кресленням.

На щоглі капроновими нитками імітують проводку такелажу. В якості основи силової установки найкраще підійде електродвигун типу Mabuchi-380 RS і семи елементна батарея нікель-кадмієвих акумуляторів ємністю 1,2 Ач. Апаратура радіоуправління служить для повороту керма і регулювання обертів двигуна. Кольори, в які фарбують яхту: ватерлінія — сріблястий; корпус вище ватерлінії — білий або світло-сірий. Під ватерлінією-зелений або червоний.

Палуба "дощата", нефарбована. Шлюпка-біла з червоним днищем, рятувальні кола — червоні або помаранчеві. Бортові вогні: лівий-червоний, правий — зелений. При балансуванні моделі підбирають положення акумуляторів, як найважчих деталей. Для захисту елементів апаратури управління від вологи блоки упаковують в поліетиленові пакетики.

Щоб уникнути перерозряду ходової батареї і подальшого відключення всієї системи управління рекомендується використовувати роздільне електроживлення управління і двигуна.

Мал.1 Модель моторної яхти: 1 — кормовий прапор, 2 — кормова огорожа, 3 — ложементи шлюпки, 4 — шлюпка, 5 — кран-балка, 6 — кронштейн щогли, 7 — щогла, 8 — краспіца (на вигляді зверху не показана), 9 — поручень, 10 — трап, 11 —навігаційний бортовий ліхтар, 12 — козирок, 13 — двері рубки, 14 — прожектор, 15—боковина надбудови, 16 — бортовий поручень, 17 — рятувальні кола, 18 — шпиль якоря, 19 — носова огорожа, 20 — якір, 21 —труба дейдвуда, 22 — клин, 23 —гребний гвинт, 24 — кермо. 25 — внутрішня стінка рубки, 26 — підлога рубки.

Мал.2 Корпус і надбудова: 1 —задня стінка, 2 — задній шпангоут надбудови, 3, 13 — стрингери, 4 — дах кормовій частини, 5, 8 — шпангоути рубки, 6 — боковина, 7 — задня стінка рубки, 9— шпангоут даху, 10 — дах, 11 — шпангоут носової частині, 12 — дах носової частині, 14 — окантовочні стрингери, 15 — передня стінка, 16 — носова частина, 17 — косинка кільової балки, 18 — передня частина палуби, 19 — додаткова кільова балка, 20 — кільова балка, 21 — рама двигуна (липа, 40x40x35 мм), 22 — електродвигун, 23 — муфта, 24 — виличної стрингер, 25 — внутрішня стінка рубки, 26 — підлога рубки, 27 — палубний стрингер, 28 — окантовка, 29-кормова підлога. 30-бобишка кріплення керма (липа, 20x30x20 мм), 31 — кормове посилення борту, 32 — кормова частина палуби, 33 — транець. (Деталі конструкції виготовляються з наступних матеріалів: позиції 1, 4, 6. 7, 10, 12, 15, 25, 26, 31 і 33-з 1-мм фанери, позиції 2, 5, 8, 9, 11, 17, 18, 29 і 32 — з 2-мм фанери, позиції 3 і 13 — з липових рейок перетином 3x3 мм, позиції 14, 24, 27 — з липових рейок перетином 3x5 мм, позиції 19, 20, 28 — з липових рейок перетином 2x10 мм.)

Мал.3 Щогла в зборі: 1 — кронштейн (липа, 10 мм), 2 — накладки (фанера, 1,2 мм), 3 — Щогла (сосна, 8x8x150 мм), 4-краспіца (фанера, 1,2 мм).

Мал.4 Викрійки шпангоутів корпусу (номери відповідають теоретичним перетинам мал. 2). Викрійки деталей моделі (номери відповідають позиціям мал. 2).

Категорія: Мої статті | Додав: Administrator (28.05.2022)
Переглядів: 109 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Корисні посилання


Форма входу
Педагогічна преса
ПедПреса

Copyright MyCorp © 2024
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz