Вторник, 30.04.2024, 08:03
Вітаю Вас Гость | RSS

Прилуцький міський Центр науково-технічної творчості молоді

Меню сайту
МОН,молоді спорту
Osvita.ua
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

ЯК НАВЧИТИСЯ КЕРУВАТИ КАРТОМ

Серед тих, що бажають займатися картингом існує помилкова думка, що курувати картом може кожний, хто хоч трохи уміє керувати автомобілем. Мистецтво водіння карта по спеціальній гоночній трасі полягає в тому, щоб, оволодіти прийомами найбільш швидкого розгону, ефективного гальмування, проходження поворотів на максимально можливій швидкості по найбільш вигідній траєкторії, кінець кінцем, витратити менше, в порівнянні з іншими, час на проходження одного кола траси.

Почніть з посадки в карті. Сядьте в сидінні. Не нахиляйтеся вперед. Спину відкиньте до спинки сидіння. Знайдіть правильне положення рук і ніг: руки на кермі злегка зігнуті в ліктях, ноги майже прямі. Разтошування педалей повинне дозволяти вільно керувати ними. П'ятою лівої ноги упріться в поглиблення платформи. Це знадобиться в ході гонки для фіксації тіла в сидінні, коли нога прибрана з педалі зчеплення. Перенесіть одну руку на ручку перемикання передач. Ручка має бути розташована так, щоб нею можна було користуватися, не змінюючи положення тіла, а шлях руки від керма до ручки має бути коротким. Керувати картом, сидіть вільно, тримаєте кермо упевнено, але не стискуйте кисті дуже сильно.

Наступний етап — запуск двигуна. Для запуску мотоциклетного двигуна, встановленого на карті, наповніть камеру поплавця карбюратора бензином, відкривши бензокраник або підкачавши бензин бензонасосом. Якщо двигун холодний, заспокоювачем поплавця збільшить рівень бензину в камері поплавця. Важелем переключення передач знайдіть нейтральне положення шестерень коробки передач. Включите запалення і різким поштовхом педалі кікстартера запустите двигун. Проте способи запуску двигунів можуть бути і другими. Особливості запуску двигунів різних моделей описані в інструкції на двигун або мотоцикл, оснащений таким двигуном.

Початок руху і зупинка. Запустите двигун, сядьте в сидінні. Видавіть педаль зчеплення, включите першу передачу і, плавно відпускаючи педаль зчеплення, одночасно збільшуйте обороти двигуна натисненням на акселератор (педаль «газу»). При різкому натисненні ні акселератор задні колеса карта почнуть пробуксовувати і буде втрачено час при розгоні. Повільне збільшення оборотів теж приведе до втрати дорогоцінних секунд. Навчитеся рушати швидко, але без тієї, що пробуксувала коліс.

Далі рухайтеся на першій передачі, підтримуючи середні обороти двигуна. Спробуйте змінювати напрямок руху кермом. Проїхавши намічену відстань, зупините карт в заздалегідь вибраному місці (його краще заздалегідь позначити крейдою на доріжці). Для цього, не доїжджаючи до місця зупинки декілька метрів, видавіть зчеплення, потім плавно натискуйте педаль гальма, прагнучи зупинити карт точно в наміченому місці. Після зупинки важелем перемикання передач знайдіть «нейтрал».

Повторюючи вправу, прагніть щонайшвидше досягти швидкості, відповідної оборотам двигуна, близьким до максимальних. Уміння швидко розганяти карт необхідне на старті і на виході з поворотів. Відпрацьовує гальмування, прагніть гасити швидкість ефективно, але без блокування коліс, яке збільшує гальмівний шлях і нерідко приводить до не контрольованого занесення і втрати управління. Пам'ятай, що ранній початок гальмування збільшує спільний час проходження дистанції. Дуже пізнє гальмування не дозволить зупинитися в наміченому місці, а в ході гонки перешкодить погасити швидкість до поворота, і карт може вийти за межі траси.

Вивчивши прийоми початку руху і зупинки, можна освоювати рух з перемиканням передач. Для цього, зачавши рух на першій передачі, розганятимете карт до швидкості, при якій обороти двигуна будуть близькі до максимальних. Потім, відпускаючи правою ногою педаль акселератора, лівою ногою швидко натискуйте педаль зчеплення, а важелем перемикання передач включите другу передачу. Відпускаючи педаль зчеплення, одночасно натискуйте педаль акселератора. Користуючись цим прийомом, послідовно включите третю і, якщо є, четвертую передачу.

Розганяючи карт на нижчій передачі, не затягуйте і момент перемикання, якщо конфігурація траси дозволяє рухатися на вищій передачі. Спортивний двигун карта має певний діапазон оборотів колінчастого валу, в межах якого його потужність і момент на валу найвищі. За межами цього діапазону характеристики двигуна різко погіршуються. Потрібно навчитися перемикати передачі так, щоб в ході гонки не виходити за межі діапазону оборотів, відповідного максимальній потужності.

Необхідно уміти перемикати передачі і в зворотному порядку. Для цього, заздалегідь понизивши швидкість карта пригальмовуванням без виключення зчеплення, натискуйте педаль зчеплення, перемкнете передачу на один ступінь вниз і відпустите зчеплення. Повторите цей прийом до першої передачі, після чого проведіть зупинку раніше описаним способом.

В ході гонки перемикання на нижчі передачі проводять перед поворотом, вибираючи ту передачу, на якій передбачається минути поворот. Ніколи не включайте нижчу передачу при швидкості карта, яка (на цій передачі) примусово збільшить обороти двигуна вище максимальних. Це неминуче приведе до поломки двигуна.

При певних навиках перемикати передачі можна без виключення зчеплення, що і роблять досвідчені гонщики, оскільки цей спосіб економить час. Однак при учбовій їзді щоб уникнути поломок коробки передач перемикати передачі треба з виключенням зчеплення, добиваючись синхронності роботи рук і ніг. Причому час руху карта з вимкненим щепле­нням і «скинутим» газом має бути найменшим.

Навіщо потрібно швидко перемикати передачі? На протязі одного кола на кілометровій трасі середньої складності спортсменові доводиться робити близько сорока перемикань і більше п'ятнадцяти гальмувань. Заїзд, як правило, містить не менше десяти кругів. Змагання складаються з трьох заїздів. Значить, в ході змагань спортсмен більше тисячі разів перемикає передачу і понад чотирьохсот разів гальмує! Під час переключення карт котиться за інерцією або гальмується двигуном (перемикання проводиться при зменшеному «газі»), що в режимі набору швидкості збільшує час розгону. Якщо на кожному перемиканні економить хоч би три-чотири соті частки секунди, то час невикористання двигуна в ході змагання можна скоротити на двадцять секунд!

В умовах, коли швидкість карта виявиться більше максимальною для конкретного повороту, за рахунок відцентрових сил може початися некероване бічне занесення. Кожен гонщик повинен уміти боротися із занесенням. Введіть карт в занесення. Для цього на майданчику достатнього розміру розганятимете карт і зробіть крутий поворот. Якщо не зробити заходів боротьби із занесенням, карт втратить управління і розвернеться на 180 градусів або більше, продовжуючи рухатися по дотичній до повороту. Відчувши початок занесення, оберніть колеса у бік занесення і педаллю акселератора виберіть таке тягове зусилля на задніх колесах, при якому карт рухатиметься по потрібній траєкторії. При цьому бічне ковзання хоча і залишиться, але не зростатиме, а карт не втратить управління. Цей прийом називається рухом з контрольованим занесенням. При виході повороту бічне ковзання припиниться. При виникненні занесення у жодному випадку не можна гальмувати.

Категорія: Мої статті | Додав: Administrator (20.03.2022)
Переглядів: 128 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Корисні посилання


Форма входу
Педагогічна преса
ПедПреса

Copyright MyCorp © 2024
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz