«Система запалювання: її різновиди»
Види систем запалювання.
Для нормальної роботи бензинового двигуна обов’язково потрібна система запалювання. Завдяки їй відбувається займання суміші в необхідний момент.
Існує три види систем:
- контактна система запалювання;
- безконтактна;
- електронна.
Всі три види відрізняються по конструкції. Незважаючи на це, принцип роботи у них практично однаковий.
Пристрій звичайної контактної системи запалювання -джерело живлення: акумуляторна батарея, генератор; замок запалювання, котушка, переривник – розподільник, свічки запалювання).
- Джерело живлення. При запуску мотора машини джерелом необхідної енергії служить акумулятор. Після того як двигун почав працювати, цю функцію виконує генератор.
- Замок запалювання — спеціальний пристрій, який використовується для передачі напруги. Замок, він же – вимикач, буває як механічний, так і більш сучасний – електричний.
- Котушка. Даний елемент створений для накопичення, а також перетворення енергії в достатній кількості. У сучасних авто можливе використання двох видів накопичувачів: індуктивних або ємнісних. Індукційний – більш поширений і має вигляд якоїсь котушки запалювання. Перетворення здійснюється за рахунок проходження струму через дві цієї обмотки котушки.
- Переривник - розподільник. Головне призначення – це постачання в потрібний момент свічок запалювання енергією. Складається з якогось розподільника (або комутатора) та окремого блоку для його управління. Вид розподільника залежить від обраної системи, він може бути або електронним або механічним, який використовує для своєї роботи обертовий бігунок.
- Свічка. Безпосередньо робочий елемент, який створює необхідну іскру для займання. Являє собою невеликий фарфоровий ізолятор, який накручений на різьбу, і має два електроди, які розташовуються на невеликій відстані один від одного. При проходженні струму між контактами за рахунок малого відстані створюється іскра.
Безконтактна система запалювання — це більш складна система, яка залежить тільки від розмикання спеціальних контактів. Найголовнішу роль у її роботі відіграє комутатор, який створений на основі транзисторного типу роботи. Для нормальної подачі іскри застосовується ще й окремий датчик. Ця система приваблива тим, що відсутня якась залежність від рівня якості виконання поверхні контактів і може бути гарантовано більш високої якості іскроутворення. Але і цей тип системи запалювання використовує розподільник, який необхідний для передачі на потрібну свічку певної кількості струму. Зовні система чимось схожа на контактну схему запалювання.

Передача струму необхідної величини здійснюється за рахунок використання спеціальних високовольтних проводів.
Переваги безконтактної системи запалювання
Порівняно з контактною, дана схема має ряд своїх переваг:
- Не обгорають контакти на переривнику, а також вони не схильні до забруднення. Відсутня необхідність дуже довго вибирати і встановлювати момент, коли буде виконуватися подача струму. Немає потреби контролювати або регулювати положення контактів, а також їх кут замикання і розмикання, все тому, що безконтактна система запалювання виключає присутність механічних контактів у системі. В результаті двигун не втрачає своєї потужності.
- Завдяки тому, що відсутнє розмикання контактів за допомогою спеціального кулачка, також немає вібрації і биття ротора всередині розподільника — не порушується рівномірність подачі іскри на кожну свічку запалювання.
Забезпечується впевнений запуск навіть холодного двигуна, незважаючи на температуру навколишнього середовища.
Електронне запалювання.
Електронною системою запалювання називається система запалювання , в якій виробництво і розподіл струму високої напруги по циліндрах двигуна здійснюється за допомогою електронних пристроїв. Система має іншу назву - мікропроцесорна система запалювання.
Необхідно відзначити , що контактно- транзисторна система і безконтактна система запалювання також включають електронні компоненти , але дані системи вже мають свої усталені назви.
З іншого боку електронна система запалювання не має механічних контактів, тому, по суті, є безконтактною системою запалення.
На сучасних автомобілях електронна система запалювання є складовою частиною системи управління двигуном. Дана система здійснює управління об'єднаною системою уприскування і запалення , а на останніх моделях автомобілів і рядом інших систем - впускний і випускний системами , системою охолодження.
Існує безліч конструкцій електронних систем запалювання ( Bosch Motronic , Simos , Magneti - Marelli та ін), що відрізняються по конструкції.
Електронні системи запалювання можна розділити на два види:
системи запалювання з розподільником ;
системи прямого запалювання.
Перший вид електронних систем запалювання в своїй роботі використовує механічний розподільник , за допомогою якого здійснюється подача струму високої напруги на конкретну свічку. У системах прямого запалювання подача струму високої напруги на свічку проводиться безпосередньо з котушки запалювання.
Вхідні датчики фіксують поточні параметри роботи двигуна і перетворять їх в електричні сигнали. Система електронного запалювання в своїй роботі використовує вхідні датчики , що входять до складу системи управління двигуном:
-
- датчик частоти обертання колінчастого вала двигуна;
- датчик положення розподільного вала ;
- датчик масової витрати повітря;
- датчик детонації ;
- датчик температури повітря;
- датчик температури охолоджуючої рідини ;
- датчик тиску повітря ;
- датчик положення дросельної заслінки ;
- датчик положення педалі газу;
- датчик тиску палива ;
- кисневий датчик ;
Номенклатура датчиків на різних моделях автомобілів може відрізнятися.
Електронний блок керування двигуном обробляє сигнали вхідних датчиків і формує керуючі впливу на запальник .
Запальник являє собою електронну плату , що забезпечує включення і виключення запалювання. Основу воспламенителя становить транзистор. При відкритому транзисторі струм протікає по первинній обмотці котушки запалювання , при закритому - відбувається його відсічення і наводка струму високої напруги у вторинній обмотці.
Електронна система запалювання може мати одну загальну котушку запалювання, індивідуальні котушки запалювання або здвоєні котушки запалювання.
Загальна котушка запалювання застосовується в електронній системі запалювання з розподільником. Індивідуальні котушки запалювання встановлюються безпосередньо на свічку, тому необхідність у високовольтних проводах відпадає.
У системах прямого запалювання також використовуються здвоєні котушки запалювання. На чотирициліндровому двигуні встановлюється дві таких котушки: одна для 1 і 4 циліндрів, інша - для 2 і 3 циліндрів. Кожна з котушок створює струм високої напруги на двох висновках, тому іскра запалювання завжди відбувається одночасно в двох циліндрах. В одному з циліндрів вона запалює паливно -повітряну суміш, в іншому відбувається вхолосту. |