Четверг, 16.05.2024, 13:52
Вітаю Вас Гость | RSS

Прилуцький міський Центр науково-технічної творчості молоді

Меню сайту
МОН,молоді спорту
Osvita.ua
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

Термінологія та вибір першої апаратури управління

КІЛЬКІСТЬ КАНАЛІВ

Найдешевші системи — двох та триканальні.

Проте... як кажуть англійці, ми не такі багаті, щоб купувати дешеві речі. Така сама ситуація і в «середньостатистичного» вітчизняного авіамоделіста. «Мінімізовані» апаратури, дійсно, набагато дешевші за інші зразки. Але двох-трьох каналів буде достатньо лише для першого навчального планера або маленького тренувального літачка. А така техніка неабияк набридне швидше, ніж за один сезон. Потім неминуче почнуться пошуки складнішої електроніки для соліднішої крилатої техніки.

Рекомендуємо купувати таку апаратуру для себе тільки в крайньому випадку, а також, якщо ви абсолютно впевнені, що захоплення авіамоделізмом для вас (або вашої дитини) закінчиться першою моделлю, що радіокерується. Інша ситуація у прихильників мініатюрної крилатої техніки — там найчастіше достатньо трьох каналів. Але завдяки розширеним можливостям складна апаратура виявиться набагато зручнішою і для мініатюристів. Корисно помітити, що спеціальні мікроприймачі можуть працювати практично з усіма типами передавачів.

Чотири канали задовольнять запити більшості авіамоделістів. Винятком є тільки вертолітники і власники літаків з шасі, що забирається, та іншою механізацією (копії та пілотажки чемпіонатного класу). Основний недолік чотириканальних АДУ (так далі ми називатимемо апаратуру дистанційного керування моделями) — майже повна відсутність корисних «прибамбасів», без яких, втім, можна спокійно обійтися, причому не лише спочатку. Єдиний неодмінний атрибут передавачів цього класу – перемикачі реверсу кермових машинок. Деякі зразки додатково обладнані «зумером» розряду батарей передавача та перемикачами спрощених обмежувачів ходу рулів. Чотирьохканальні системи, як правило, мають скромний дизайн, хоч і тут є винятки.

Якщо ви схиляєтеся до думки, що краще купити апаратуру "на виріст", і ваші фінансові можливості допускають це, то корисно перейти до розгляду п'яти- і канальних систем.

ЗВИЧАЙНА ЧИ КОМП'ЮТЕРНА?

Починаючи з п'яти каналів і вище, багато АДУ стають комп'ютерними (хоча цей термін широко поширений, він не відображає суть схеми). "Комп'ютерна" апаратура має на передавачі рідкокристалічний дисплей. На його екрані виводиться вся необхідна інформація про налаштування, а також поточні дані - напруга акумуляторів, назва моделі та багато іншого. За допомогою дисплея та комбінації кнопок проводиться "програмування" розумного передавача. Електроніка дозволяє зберігати інформацію про настроювальні установки декількох моделей, а також після освоєння кодування робить простим і зручним вибір різних функцій. До них відносяться можливості змішування або, як ще кажуть, мікшування каналів у всіляких їх поєднаннях, електронне обмеження ходу кермових машинок, експоненційне відхилення кермів та багато іншого. Шестиканальні комп'ютерні системи бувають як універсальними, що містять літакові, планерні та вертолітні програми змішування одночасно, так і спеціалізованими. При цьому їхня ціна може бути практично однаковою.

Тепер докладніше розглянемо деякі корисні функції комп'ютерних систем.Обмеження ходу кермових машин корисно при налаштуванні нової моделі по всіх каналах. Якщо є побоювання в надзвичайній чутливості керування моделлю по будь-якій осі, перед обльотом передавач програмують, обмежуючи хід машини відповідним каналом. Аналогічно перебудовують передавач відповідно до побажань, що виникли внаслідок вражень від перших польотів. Майте на увазі, що на деяких АДУ є додаткова функція обмеження ходу машинок, що включається в польоті одним рухом тумблера на корпусі передавача.

Виходить, що тепер легко відрегулювати ступінь керованості крилатого апарату, не вдаючись до занудної перестановки тяг з одного отвору кабанчика в інший. Також за допомогою цієї функції легко уникнути встановлення тяг на упор у крайніх положеннях (наприклад, у приводі управління карбюратором двигуна або механізмом шасі).

Таймер можна налаштувати на певний проміжок часу, після якого передавач подасть сигнал. Багато хто вважає дуже корисна річ. Таймер допомагає розрахувати час посадки так, щоб двигун не заглух у повітрі через повне вироблення палива. Спортивно-орієнтованим моделістам ця функція дає можливість контролювати час, відведений на виконання залікового польоту.

Пам'ять настройок моделі зберігає інформацію про положення тримерів, про запрограмовані змішування каналів та інше для декількох моделей власника АДУ. З одного літака на інший легко перейти. Кількість моделей, яке здатний пам'ятати передавач, може відрізнятися залежно від марки апаратури. Якщо цей фактор вас хвилює, при покупці приділіть йому увагу.

Запам'ятовування положення тримерів. Відрегулювавши модель повітря, можна активізувати цю функцію. Відхилення кермів від нейтралі, викликане тримерами, буде записано в пам'яті системи, після чого двигуни тримерів можна буде повернути в середнє положення. При цьому збережеться можливість у будь-який момент повернутися до потрібного налаштування. Контролювати, чи не збито випадково нейтральне положення двигунів, значно простіше.

Сигналізація розряду акумуляторів передавача. У разі падіння напруги нижче за певну межу включається звуковий сигнал. Енергії залишається достатньо для посадки.

"Експонента". У стандартному виконанні ступінь відхилення керма моделі лінійно залежить від кута повороту ручки на передавачі. Функція «Експонента» дозволяє змінити лінійний закон на інший, зручніший для пілота. Наприклад, можна досягти надмалу чутливість управління поблизу нейтралі і крайніх положень кермів, при плавному відновленні керованості в середній зоні ходу.

Диференційне відхилення елеронів. Встановивши на кожен елерон окрему рульову машинку, можна домогтися більшого відхилення елерону вгору і меншого вниз. Так забезпечується рівність лобових опорів консолей крила та усувається нишпорення моделі при роботі елеронами. Поліпшується виконання «бочок» на непілотажних моделях.

Флаперони (зависання елеронів). На зльоті та посадці елерони спільно відхиляються на невеликий кут, виконуючи роль закрилків і продовжуючи при цьому працювати за прямим призначенням.

Елевони застосовуються на моделях типу «літаюче крило», де вони одночасно виконують функції керма висоти та елеронів.

V-подібне оперення. Ця функція забезпечує спільну роботу кермів такого оперення, як за курсом, і по тангажу.

Змішання I та IV каналів. Під час роботи елеронів автоматично підключає канал керування кермом повороту (для планерів). Ступінь змішування регулюється.

Змішування V та II каналів. При випуску закрилків потрібною мірою коригується нейтральне положення керма висоти.

Змішання III та II каналів. При випуску повітряних гальм на планерах коригується нейтральнеположення керма висоти. Ця програма змішування може бути корисною і для деяких моторних моделей (ліквідується залежність кута тангажу від оборотів двигуна).

Це далеко не повний перелік усіх можливих функцій та міксерів. Заради справедливості слід зазначити, що багато хто з них підтримує і не «комп'ютерні» системи, наприклад, Robbe-Futaba F-14.

МОНОБЛОЧНА ЧИ МОДУЛЬНА?

При моноблочній системі продається передавач, вже повністю укомплектований усіма тумблерами, ручками та двигунами. Модульні системи (на нашому ринку це Robbe-Futaba серій F і FC) мають при продажу «голий» передавач, оснащений тільки двома основними ручками, триммерами і тумблерами реверсу каналів. Модульна система в початковій конфігурації завжди дешевша за моноблочну такого ж класу, хоча потенційно має аналогічні функції. Якщо вам цілком достатньо, наприклад, чотирьох каналів, вбудованого таймера, пам'яті на пару моделей і декількох мікшерів, то модульна система краще (навіщо платити за те, чим ніколи не скористаєшся?). А якщо потрібно, можна розширити можливості такого передавача, поставивши відповідний модуль із тумблером.

Мабуть, з міркувань більш просторого внутрішнього компонування, модульні системи випускаються найчастіше у вигляді пульта (Robbe-Futaba, Graupner, Multiplex). Моноблочні скомпоновані так, щоб їх можна було тримати в руках, не користуючись ременем, і рухати ручки подушечками великих пальців.

ОДНО- І ДВОРУКІ

Такими термінами прийнято класифікувати пілотів, залежно від розташування каналів на основних ручках управління. Якщо елерони та кермо висоти розміщені на правій ручці, а напрямок та газ управляється лівою, то це однорукий стиль. Ознакою дворукого стилю є приводи рулів висоти та напрямки, підключені до лівої ручки передавача, а газу та елеронів – до правої.

Шанси придбати передавач першого чи другого типу приблизно рівноцінні. В принципі, це не має значення — можна брати будь-хто. Його легко привести у відповідність до вибраного вами стилю шляхом перестановки «тріскачки» ручки газу.

СИСТЕМА «ВЧИТЕЛЬ-УЧЕНЬ»

Чотирьохканальні системи випускаються як із роз'ємом для підключення кабелю дублюючого управління, так і без нього. АДУ вищого класу, як правило, оснащуються ним завжди, за винятком деяких модульних передавачів у базовій комплектації.

КОМПЛЕКТАЦІЯ

Врахуйте, що АДУ багатьох фірм поставляються з меншою кількістю рульових машинок, ніж кількість наявних каналів. При покупці поцікавтеся, чи входять акумулятори для живлення передавача і «борту». Рекомендуємо придбати спеціальний тестер для контролю їхнього робочого стану.

ФІРМИ-ВИРОБНИКИ

На ринку представлені далеко ще не всі фірми, що випускають системи радіоуправління. З наявної у вітчизняних магазинах продукції до найпрестижнішої та найдорожчої можна віднести апаратуру Futaba, Robbe-Futaba, JR, Graupner. Небагато відстає за цими параметрами Sanwa.

Корейська фірма Hitec випускає R/C системи, що займають нижчу цінову нішу. При польотах у компанії корисно перевірити вашу апаратуру Hitec та АДУ колеги на взаємовплив (особливо якщо у вас обох сусідні канали), відомі випадки інтерференції (причому майже завжди не на користь вашого колеги!). В цілому, техніка цілком надійна і має великий попит у вітчизняних і зарубіжних моделейістів.

Якщо ви маєте навчання з використанням системи «вчитель-учень», врахуйте, що передавачі деяких фірм сумісні один з одним (наприклад, Futaba та Hitec), а інші ні (Hitec та Sanwa, Futaba та Sanwa).

Категорія: Мої статті | Додав: Administrator (19.05.2022)
Переглядів: 100 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Корисні посилання


Форма входу
Педагогічна преса
ПедПреса

Copyright MyCorp © 2024
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz