Потоншення щогл і рей може бути зроблено, просто безперервно обертаючи потрібний кінець круглої заготовки в складеному удвічі аркуші шкірки. На початку потрібно використовувати грубу шкірку, але поступово замінюючи її дрібнішою. Звузьте і зашкурьте кожну щоглу і рею, розташуйте їх на плоскій поверхні, дивлячись на їх положення на кресленнях, щоб мати уявлення про положення кожної деталі. Із-за складності установки рекомендується встановлювати гафель після того, як всі додаткові частини, типу блоків і т.д. знаходяться на своєму місці на щоглі. Розміщувати деталі на щоглі або обробляти її після того, як встановлений гафель, дуже складно. У такий спосіб збирання щогли буде легше і охайніше. Деякі деталі не повинні бути намертво закріплені під час збирання щогли, оскільки їх доведеться регулювати після установки щогли. Також під час виготовлення щогли забезпечте достатнє місце для проходження вант. Для цього є різні методи і ви, дивлячись на креслення і схеми, повинні вирішити, яким методом цього досягти.

Як і при виготовленні щогл, перед початком їх виготовлення необхідно просвердлити всі отвори, потрібні для кожної реї. Використовуючи креслення і схеми, ретельно намітьте позицію кожного блоку або шківа. Переконайтеся що всі отвори, які ви свердлите, знаходяться на одній прямій і, найголовніше, паралельні один одному, оскільки надалі різний кут нахилу між блоками буде дуже помітний. Блоки можуть бути закріплені на реях і щоглах просто обв’язуючи «хвіст» блоку навколо них. Проте, через дуже велику кількість цих блоків, маленька модель може виглядати «переповненою».
Найвищою щоглою завжди була грот-щогла. Її висота у трищоглових кораблів з прямим озброєнням визначалася довжиною корабля по гін-деку, складеною з його найбільшою шириною і розділеною навпіл. Висота фок- і бізань-щогл разом з їх топ визначалася по висоті грот-щогли. Так, довжина фок-щогли складала 8/9, а бізань-щогли — 6/7 довжини грот-щогли. Довжина стеньги грота дорівнювала 3/5 довжини грот-щогли. У свою чергу, фор-стеньга складала 8/9, а крюйс-стеньга 3/4 довжини стеньги грота. Довжина брам-стеньг, зроблених в одне дерево з бом-брам-стеньгами і їх флагштоками підсумовується з довжини брам-стеньги, рівної 1/2 своєї стеньги, бом-брам-стеньги (5/7 своєї брам-стеньги) і флагштока, рівного 5/7 своєї бом-брам-стеньги.
Довжина грот-щогли визначається довжиною корабля по гондеку, складеною з його найбільшою шириною і розділеною навпіл. Як вже мовилося вище, довжина фок-щогли 8/9, а бізань щогли 6/7 довжини грот-щогли. Довжина топ грот- і фок-щогл 1/6, а топ бізань-щогли 1/8—2/13 їх довжини. Найбільший діаметр щогл знаходиться у опердека і складає у фок- і грот-щогл 1/36, а у бізань-щогли 1/4 їх довжини. Найменший діаметр знаходиться під топом і складає 3/6—3/4 а у шпора 6/7 найбільшого діаметру.
Довжина стеньги грота дорівнює 3/5 довжини грот-щогли, фор-стеньги — 8/9, а крюйс-стеньги 3/4 довжини стеньги грота. Довжина топ стеньг складає 1/9 всієї довжини стеньги. Найбільший діаметр стеньги мають у щоглових эзельгофтов. Для грот- і фори-стеньги він складає 6/11 діаметру грот-щогли, а для крюйс-стеньги 5/8 діаметру бізань-щогли. Найменший діаметр під топ — 4/5 найбільшого.
Довжина брам-стеньг, зроблених в одне дерево з бом-брам-стеньгами і їх флагштоками (або топом), складається з довжини брам-стеньги, рівної 1/2 своєї стеньги, бом-брам-стеньги (5/7 своєї брам-стеньги) і флагштока, рівного 5/7 своєї бом-брам-стеньги. Найбільший діаметр брам-стеньги у стень-эзельгофта — 1/36 її довжини, бом-брам-стеньги — 5/8 діаметру брам-стеньги, а найменший діаметр флагштока — 7/12 діаметру брам-стеньги.
Довжина бушприта — 3/5 довжини грот-щогли, найбільший діаметр (біля фальшборта над форштевнем) рівний діаметру грот-щогли або менше за нього на 1/15—1/18. Довжини утлегаря і бом-утлегаря — 5/7 довжини бушприта, найбільший діаметр утлегаря — 8/19, а бом-утлегаря — 5/7 діаметру бушприта (знаходиться на 1/3 довжини від їх нижніх кінців), а найменший 2/3 найбільшого діаметру (біля ноків).
Довжина грота-реї рівна ширині корабля, помноженій на 2, плюс 1/10 ширина. Загальна довжина обох ноків 1/10, а найбільший діаметр — 1/54 довжини реїв. Довжина грот-марса-рея 5/7 грота-реї, нока — 2/9, а найбільший діаметр — 1/57 довжини грот-марса-рея. Довжина грот — брам — рея 9/14 грот-марса-рея, нока —1/9 і найбільший діаметр — 1/60 цієї реї. Всі розміри фока-реї і фор-марса-реї складають 7/8 величини грота і грот-марса-рея.
Бегін-рей рівний грот-марса-peю, але довжина його обох ноків — 1/10 довжини реї, крюйсель-рея рівний грот-брам-рею, але довжина його обох ноків — 2/9 довжини реї, а крюйс-брам-рей рівний 2/3 грот-брам-рея. (Всі бом-брам-реї рівні 2/3 своїх брам-рей. Блинда-рея рівний фор-марса-рею. Найбільший діаметр рей — на їх середині. Реї від середини до кожного кінця розділяються на чотири частини: на першій частині від середини товщина їх складає 30/31 на другій — 7/8, на третьей— 7/10 і в кінці — 3/7 найбільшого діаметру. Бізань-гік рівний довжині і товщині фор- і грот-марса-рея. Його найбільший діаметр— над гакабортом. Бізань-гафель завдовжки 2/3 і товщиною 6/7 гіку, його найбільший діаметр у п'яти. Довжина мартин-гіків 3/7, а товщина 2/3 утлегаря (їх було до другої чверті XIX в. два).
Грот-марс має довжину 1/4 довжини стеньги грота, а ширину 1/2 ширини корабля. Фор-марс дорівнює 8/9, а крюйс-марс 3/4 грот-марса. Грот-салінг має лонга-салінги в 1/9 довжини його стеньги, а краспиці— 9/16 ширина марса. Фор-салінг дорівнює 8/9, а крюйс-салінг — 3/4 грот-салінга.

 |